Forum akwarystyczne Skalar

Forum akwarystyczne Skalar. Miłego zwiedzania! :)


#1 2014-02-20 01:01:02

Agata

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-18
Posty: 2
Punktów :   

Problem z akwarium - gnijące rośliny

Witam.
Jako "świeżak" zakładam pierwsze akwarium dla mojej złotej rybki
Akwarium dojrzewa już półtora tygodnia i pojawiły się problemy.

akwarium leddy 60

żwirek drobny i troszkę grubszy
3 mchowe kulki
+ nie mam pojęcia jaka roślina
niczym nie nawożone
do tego korzeń i kilka kamieni, aby go "przytrzymywały" na dni

problemy:
1. niestety po tygodniu liście u "nie mam pojęcia jaka" rośliny zaczęły brązowieć i powypadały w nich dziury
2. na korzeniu pojawiły się białe kropki i w jednym miejscu jakby pleść (niestety nie da się tego ująć na fotce) przed włożeniem do akwarium korzeń był godzinę gotowany w roztworze soli. Czy jeśli to pleśń, to powinnam wymienić całą wodę i od nowa rozpocząć proces tworzenia akwarium?
3. sama woda zrobiła się lekko brązowa?
4. pojawiły się 2 ślimaki

Dziś wyciągnęłam korzeń, to jak się go poskrobie palcem, to schodzi cieńka warstwa kory. Więc zakładam, że woda kolor zmieniła od tego. Czy to normalne?


tutaj fotki roślinek
https://plus.google.com/photos/10373685 … 8867187729



Poprawiłem nazwę tematu, żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi.

Piczu14

Offline

 

#2 2014-02-20 16:49:26

piczu14

Moderator

Zarejestrowany: 2013-12-31
Posty: 177
Punktów :   

Re: Problem z akwarium - gnijące rośliny

Zacznijmy od podstaw.
60l to za mało na złote rybki, rosną dość spore.
Pomijając ten fakt, jaką masz filtrację? Te ryby strasznie brudzą.
Nie wygląda mi to na niedobory, bo na 100% nie pojawiły by się po tak krótkim czasie. Jaką masz temperaturę w akwarium? Czy jak sadziłaś rośliny to miały uszkodzone korzenie? Poczekaj jeszcze ze 2 tygodnie i zobacz, czy będzie wypuszczała nowe liście. Ta roślina to prawdopodobnie jakieś microsorium.  Staraj się usuwać delikatnie te liście, które zaczynają gnić.

W niedojrzałym akwarium pleśń na korzeniu to normalne, nic z nim nie rób, bo jakimś czasie sama zniknie. Tak, barwa wody pochodzi od korzenia, ale to zjawisko dla większości ryb pożądane (nie wiem, czy przez złote rybki też), ponieważ powodują ją garbniki, które naturalnie działają antystresowo i antybakteryjne.

Ślimaki przywiozłaś z roślinami, jak one wyglądają?

Offline

 

#3 2022-02-07 16:02:05

kompot66

Użytkownik

Zarejestrowany: 2020-05-04
Posty: 16
Punktów :   

Re: Problem z akwarium - gnijące rośliny

A korzeń nie powinien być pozbawiony kory? Ja zawsze staram się go tak przygotować, dzięki temu nie barwi mi potem wody, ani nie gnije. Ja też kupuję korzenie, na przykład stąd https://www.akwarystyczny24.pl/sklep?szukaj=korze%C5%84 i muszę przyznać, że choć jest to droższe, niż szukanie drewna na własną rękę, przynajmniej dostaje produkt oczyszczony i zdrowy.

Offline

 

#4 2022-02-07 16:03:12

kompot66

Użytkownik

Zarejestrowany: 2020-05-04
Posty: 16
Punktów :   

Re: Problem z akwarium - gnijące rośliny

Może skorzystaj z gotowych preparatów albo nawozów uniwersalnych? Widziałem ostatnio kilka w sklepie akwarystyczny24, może też coś fajnego wyłapiesz.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.git-ludzie.pun.pl www.wlvswrld.pun.pl www.zarzadzaniepolsl.pun.pl www.wwyracers.pun.pl www.stk.pun.pl